gzepeda0021
gzepeda0021 gzepeda0021
  • 06-10-2021
  • Mathematics
contestada

a store has oranges on sale at $2.50 for 3 pounds. how many pounds of oranges can you buy for $10?

Respuesta :

ansartoofanee
ansartoofanee ansartoofanee
  • 06-10-2021

Answer: 12 pounds

Step-by-step explanation:

10/2.50 = 4

Thus with $10, you can buy the offer 4 times. And you will get 4 * 3pounds = 12 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Can you think of another example in history where business owners looked to machines to replace workers as a way to lower production costs?
Which of the following server types is in the form of a single circuit board? a. blade b. tower O c. rack O d. dedicated o
Explain how an occupational therapist is helpful to a patient who is recovering from a spinal cord or brain injury. How does their job differ from that of a phy
The first emperor of China was _____. Wu Ti Shih Huang Ti Lao-Tse Confucius answer asap please<3
23. Where did Pollan take his family for their industrial food chain meal? a. Taco bell b. McDonalds Semmi 12 Stovimo C. Applebee's d. Burger King e. Wendy's
How are water molecules arranged in a liquid? A. They are far apart and stay in one place. B. They are close together and stay in one place. C. They are far apa
Someone please help will mark as brainliest
please help i need this in the next 5 minutes
please help me with this its getting late and im almost done
Commerce doesn't include which of these four things? A. trading B. buying C. selling D. borrowing