edmoua0753
edmoua0753 edmoua0753
  • 06-10-2021
  • Mathematics
contestada

Cat food costs $2.85 for five cans. Ben only wants to buy one can. How much will it cost?

Respuesta :

cdj8498
cdj8498 cdj8498
  • 06-10-2021

Answer:

$0.57 for each can of cat food

Step-by-step explanation:

2.85/5 = 0.57 giving you the answer

Answer Link
kellywoooo
kellywoooo kellywoooo
  • 06-10-2021

Answer:

it would cost 0.57 cents!

Explanation:

you'd have to divide 2.85 by 5, because if it is that much for 5 cans, and he only wants to buy 1, you'd divide it by 5, to get 0.57 :)

Answer Link

Otras preguntas

754.2 divided by 10 to the power of 2
governments create laws and rules to (4 points) a.prevent chaos b. limit freedom c. arrest people d. end equality
what is 75%of 69? Please help me.
One reason people do not use cash as much to pay for items is because ____ A.it is accepted by most retailers B.if it is stolen it is not traceable C.it makes
Please help me and please show your work (1thanks reward)
56.53 <, >, or = 565.3
how to find the product 5/8 × 3/10
jyfhjhyxdtjuyhydjycftjyyyyyyyyyyyyyyyyyycf
Using hundredths grids for subtracting what is the answer to 1.65-0.98?
An artist does not create a piece for universal appeal; he creates it to