jones45595883
jones45595883 jones45595883
  • 07-10-2021
  • Mathematics
contestada

It costs 4.99 for 2lbs of bacon and 6.99 for 5lbs of bacon.which is a better buy?

Respuesta :

awillard057 awillard057
  • 07-10-2021
The 5lbs. $6.99 divided by 5 is 1.40 aprox. and $4.99 divided by 2 is 2.40. for one pound.
Answer Link
daniellelandavazo daniellelandavazo
  • 07-10-2021

Answer:

The 5lbs is a better buy

Step-by-step explanation:

Find the price per pound:

4.99/2= $2.49

6.99/5= $1.39

Answer Link

Otras preguntas

it takes 3 buckets of water to fill one third of a fish tank how many buckets are needed to fill whole tank
A pencil box and a notebook together cost $6.28 the notebook cost $0.70 more than the pencil box . How much does the notebook cost?
What restriction does the Constitution place on bails, fines, and punishments?
16 is 30% of what number?
Wich letter is beside the hypotenuse??
The coordinates of the focus of the parabola −0.25x2 = y − 2 are:A. (0, 6) B. (0, 1) C. (0, −2) D. (0, 3 )
What is an example of Party Practices?
what is 4/5+11/12= ?
What is a multiplier and a divisor
fraction: least to greatest...2/3, 9/16, 0.52