bisuacharya
bisuacharya bisuacharya
  • 07-10-2021
  • Mathematics
contestada

8) 8 kg of apples cost Rs.800, what is the cost of 15 kg of apples?​

Respuesta :

westhealer7 westhealer7
  • 07-10-2021

Answer: 4

Step-by-step explanation:Using unitary method :-

5 kg apple → 600 Rs

1 kg apple →

5

600

​

  = 120 Rs

27 kg apple →120×27=3240 Rs

Answer Link

Otras preguntas

The system in which all manufacturing steps are brought together in one place is called
Can some please help me I'm struggling with this a lot
What are factors of 56 that add up to 30?
Hey temperature 20°C is a cool is equivalent to approximately
Mikes cat weighs 12 Pounds 9 Ounces. How many ounces does Mikes cat weigh?
A tissue box is in the shape of a rectangular prism with an area of 528 in.³ the length of the box of tissues is 12 inches in the height is 5 1/2 inches what is
a rectangular prism is 11 3/5 meters long, 9 meters wide and 12 1/2 meters high. what is the volume in cubic meters of the prism
The ability to cook, clean, bathe, work, attend school, and/or engage in social relationships is known as what? a. Organized behavior b. Exclusion criteria c. C
Jim bought 2 packs of batteries from a store. The price of each pack was the same. After he bought the batteries, his account balance showed a change of −$23.94
what are the basic Mouse actions called and how are they executed