jancurry83
jancurry83 jancurry83
  • 07-10-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. O'Brian purchased 3 gallons of
strawberries for $1.00 per pint. How
much did the strawberries cost?

Respuesta :

FulcrumAhsoka
FulcrumAhsoka FulcrumAhsoka
  • 08-10-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

3 gallons = 24 US pints

24 * $1 = $24

Answer Link

Otras preguntas

please help, i will mark first person to answer all brainiest!!!!! Complete the following sentences with the appropriate present progressive forms of the verbs
Create a histogram for the data set. Click and drag on the horizontal axis to adjust the heights of the bars. 81, 65, 2, 24, 25, 44, 97, 12, 38, 37
What is the approximate circumference of a circle with a radius of 60 inches use pi 3.14
what makes the arab-israeli conflict such a complex issue?
Emmanuel earns $12.00 per hour at his construction job. Week 1 he worked 35.5 hours. Week 2 he worked 39 hours. How much will his straight-time pay check be
To convert a percent to a decimal move the decimal to the
The American Chestnut was the predominant tree in American forests until the 1900s when a fungal pathogen was brought to the United States. This pathogen, known
I need help If someone has this done please let me know and I will rewrite it in my own words please and thank you!I I will also give brainliest and all my poin
The sunset is a mix of yellow, orange, and red color because the long wavelengths of white light are .
A marketing firm tracks data on grocery store visits. In one study, it finds that the probability that a shopper buys bread during a visit to the grocery store