dixie4342 dixie4342
  • 08-10-2021
  • Mathematics
contestada

at the luau, a vender was selling 5 leis for $25. what is the unit price?

Respuesta :

38500 38500
  • 08-10-2021

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

if 5 leis are worth $25, each lei would be 25/5

25/5 is 5/1, when the denominator is one, that is unit price

the unit price is $5

Answer Link

Otras preguntas

HELP Find the area of the shaded region. Round to the nearest tenth.
Segment ac Is tamgent to d at b. Find each value
A monatomic ideal gas shrinks from 6.2 cm3 to 4.33 cm3 at a constant pressure of 2.22 atm. What is the change in internal energy of the gas, in Joules?
The standard enthalpy of combustion of carbon disulphide (CS2) at 298 K is - 1075 kJmol respectively also at 298 K. Calculate the standard enthalpy of formation
how many solutions does -15x 5y=10 have
Ex.2. Write the sentences in Passive voice using the Past Simple Tense 1. Coldplay sang five wonderful songs 2. Tom gave me a new book. 3. My mum stopped the ta
b How many 50ml bottles ca be filled from 5l?​
write an action plan to convice the president of uganda that you are the best person to head the ministy
Military service exclusion clause that pays when a serviceman is killed in a car accident while on leave at home
Write a power regression equation for the following data, rounding all coefficients to the nearest tenth. x Y 4 103 8 42 11 25 12 24 13 21 17 14 19 13 Copy Valu