mxddevil
mxddevil mxddevil
  • 08-10-2021
  • Mathematics
contestada

DeShawn pays 8$ for 12 pounds of sugar. What is the price per pound of sugar

Respuesta :

aubrey640519 aubrey640519
  • 08-10-2021

Answer:

DeShawn pays .67 cent per pound of sugar

Answer Link

Otras preguntas

A scale for a scale drawing is 10 cm:1 mm. Which is larger, the actual object or scale drawing? Explain.
Find a function that models the area A of an equilateral triangle in terms of the length x of one of its sides.A(x)= ?
there are 6rows of 16 chairs set up for the third grade play , in the first 4 rows two chairs on each end are reserved for teachers the rest of the chairs are f
$30 bat; 15% discount
Walker is taking a strength-training class. He hopes to increase the number of pounds that he can lift by 25% in 6 weeks. If x represents the number of pounds W
What is this a solid, liquid, or a gas, "The particles that are locked in fixed positions"
What is 78.6 in word form
A box of cereal states that there are 75 calories in a 34-cup serving. What is the unit rate for calories per cup? How many calories are there in 4 cups of the
how did the two sides in the American revolution differ?
can you use middle passage in a sentence? and use fundamental orders of Connecticut in a sentence?