kingswins6 kingswins6
  • 08-10-2021
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a 40-ounce jar of peanut butter for $5.58
What is the Unit Price?

Respuesta :

kailani19 kailani19
  • 08-10-2021
The unit price is 0.20¢ per ounce.
To find the unit price, you divide the total price by the number of items, and in this case, you divide the total price by ounces
Answer Link

Otras preguntas

In triathlons, it is common for racers to be placed into age and gender groups. friends leo and mary both completed the hermosa beach triathlon, where leo compe
What german military tactic eventually helped draw the united states into the great war?
over a two week period Julie had the following number of math homework problems given each day:20,0,7,10,11 0,25,15,1 find the mean,median,mode, and range of th
What statement is given in the diagram
please help ASAP Circle A has a radius of 8 inches. What is the length of CN? 4π/3 5π/3 8π/3 10π/3
Find absolute max and min on a given interval calculator
What is the strongest intermolecular force in a liquid containing molecules with nonpolar bonds?
With new age electronic how do we make sure our messages are used in the correct tone?
Which describes a check that the executive branch has on the legislative branch? The president appoints justices to high courts. The president passes laws. The
How are hypotheses tested?A. By developing theoriesB. By collecting DataC. By making educated guessesD. By Reviewing what is known