mmelh74
mmelh74 mmelh74
  • 09-10-2021
  • Mathematics
contestada

Hi there!
Please help!!
QUESTION
Write a small story for the giving problem: 5 x 3/4

Respuesta :

chetankachana
chetankachana chetankachana
  • 09-10-2021

Answer:

A pound of apples cost 3/4 of a dollar. How much do 5 pounds cost?

Step-by-step explanation:

Essentially you are buying 3/4s of 5 somethings. Since buying a partial of an object is not so common, we will do the inverse, where you buy 5 things, worth 3/4 of something

-Chetan K

Answer Link

Otras preguntas

is 17.967 greater or less than 17.69
Write an acrostic poem with the word adaptations
eva wants to make 2 pieces of pottery. she needs 3/5 pound of clay for 1 piece and 7/10pound of clay for the other. she has 3 bags of clay that weigh 4/5pound
Can someone please help me with my physics homework?! A water skier has a mass off 68kg. Calculate the resultant force acting on the water skier while accelera
What is the value of x? 1. 6( -3 - x) - 2x = 14 x= 2. 2/7x + 6 + 17x = 18 x=
55 is 40% of what number
( x5) 4 how do you do this is so hard PLEASE HELP ME?
Carlos drove 276 miles from his house to Los Angeles at an average speed of 62 miles per hour. His trip back home took 6.5 hours. How did his speed on the way h
a solution is an acid or base and it doesn't react with metal. is it pH more likely to be 4 or 9? explain your answer
eva wants to make 2 pieces of pottery. she needs 3/5 pound of clay for 1 piece and 7/10pound of clay for the other. she has 3 bags of clay that weigh 4/5pound