47zb47h9f5 47zb47h9f5
  • 10-10-2021
  • Mathematics
contestada

while at the beach, daniel buys lunch for his family from a food stand. he purchases one hot dog for $2.50 and 3 hamburgers. if he spent $13 total, write and solve and equation to find h, the amount each hamburger cost

Respuesta :

rasuka
rasuka rasuka
  • 10-10-2021

Answer:

h= $3.50

Step-by-step explanation:

$2.50 + 3h = $13

3h = $13 - $2.50

h = $10.50 ÷3

h= $3.50

Answer Link

Otras preguntas

In the 1950s, the structure of dna was discovered by using models and x-ray chromatography. currently, science has used advanced technology to completely map ou
Delusions of grandeur is the false belief that __________. a. one is being manipulated b. emphasizes self-importance c. emphasizes self-manipulation d. one is b
help me I'll give brainliest to the person who has the correct answer​
A large box of crackers away 20 Oz if James needs 3 pounds of crackers for a party how many boxes of crackers should he buy
q . (a + y) = 67y + 93
Pls help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pleace help me! :'DD​
Each interior angle of a regular polygon has a measure of 40.how many sides does the polygon have?​
please do number 7. Thank you
What is the social status of birthmothers in this community? Cite evidence from the text to support your answer. The Giver Chapter 4