nevaehhagins488 nevaehhagins488
  • 08-11-2021
  • Mathematics
contestada

Tamica is making a fruit salad. She spends $3.30 on 6 kiwis, $8.40 on 3 pounds of grapes and $8.54 for 7 bananas. Find the unit cost of the bananas.

Respuesta :

BunnyLatte BunnyLatte
  • 08-11-2021

Answer:

$1.22

Step-by-step explanation:

8.54/7 = 1.22

Hope this helps!

Answer Link
nevaehajenkins5 nevaehajenkins5
  • 08-11-2021
the answer for the cost of bananas is 1.22
Answer Link

Otras preguntas

Does air have weight? If so please explain
A satellite in space experiences direct sunlight and heats up. During periods of time when it receives no direct sunlight...A. the satellite cools off by radiat
How do you divide 12.92 by 3.4
Which of Mendel's laws or principles explains that traits are passed from parents to offspring individually instead of as pairs, groups, and/or sets?A-The princ
The energy efficiency of a car is approximately 20%. If you put 10 gallons of gas into the car, how many gallons are “wasted”?
during the week, the Toronto stock exchange made the following gains and losses. Monday -150, Tuesday +106, Wednesday -47, Thursday +182, and Friday -210.what w
What did Wilson hope to accomplish with the League of Nations?
Describe the pervasive nature of "Jim Crow" laws. How was the system enforced, formally and informally?
392 rounded to the nearest ten
270 is 90% of what number?