andrearielle27 andrearielle27
  • 08-11-2021
  • Mathematics
contestada

A home improvement store sells lumber by the foot. It costs $ 24 to buy 8 feet of lumber.

A home improvement store sells lumber by the foot It costs 24 to buy 8 feet of lumber class=

Respuesta :

henrytdaus henrytdaus
  • 08-11-2021

Answer:

Step-by-step explanation: first divide 24 by 3 to get the price per foot which is 3

Plug in to solve the chart.

3, 4, 72, 40

Answer Link
3math1wiz4
3math1wiz4 3math1wiz4
  • 08-11-2021
right: first 3 and then 72

left: first 4 and then 40
Answer Link

Otras preguntas

A bacteria culture initially contains 100 cells and grows at a rate proportional to its size. After an hour the population has increased to 420. Find the rate o
The image shows a world map. 60 Which ocean does the prime meridian divide into two equal parts? 150120 520-15010 EUROPE Arctic ASIA NORTH AMERICA Ano bodan Atl
Find the critical numbers of the function. (Enter your answers as a comma-separated list. Use n to denote any arbitrary integer values. If an answer does not e
Cells are often referred to as the building blocks of life. How does this investigation support that statement?
Find the perimeter of the shaded region. Round your answer to the nearest hundredth.
If the MPP of an additional unit of labor is 4 units per hour, product price is constant at $9 per unit, and the wage rate is $35 per hour, then:
How can writers add variety to their writing? Check all that apply.
find m^4+1/m^4, if m-1/m=3 HELP ME PLEASE I NEED IT IN LIKE 2 MINUTES
1. Drug abuse affects
The isotope, tritium, has a half-life of 12.3 years. Assume we have 10 kg of the substance. How much tritium will be left after 30 years