lorenvanegas1 lorenvanegas1
  • 09-11-2021
  • Mathematics
contestada

The price of apples is 3 for $2.00.
1. how much do you pay for 30 apples?
2. how many apples can you buy for 10?
Ratios

Respuesta :

kaylam476
kaylam476 kaylam476
  • 09-11-2021

Answer:

1) $15 2) 10 apples

Step-by-step explanation:

First off you would do 30 divided by 2.00 which is 15.

Then for 2 the answer is 5 because if you 10 divided by 2 which gives you five

Your welcome! :))

Answer Link

Otras preguntas

what are some of Dolley Madison's character traits?
Write the percent as a fraction or mixed number form 18%
What´s 200 divided by 30 ???
What information do fossils provide about the history of organisms on Earth
what are the two most important jobs of photosynthesis
factor out the coefficient of the variable -3.6z - 10.8 =
10, 18, 4, 15,3,21, x if x is the median of the 7 numbers listed above which of the following could be the value of x?
What is the basic unit of organization of all living things
What is the basic unit of organization of all living things
does anyone know how to do Histogram work