MaLeahBrunson18 MaLeahBrunson18
  • 09-11-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-yard piece of aluminum wire costs $30.00. What is the price per foot?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-11-2021

Answer:

5

Step-by-step explanation:

1 yard=3ft.

2x3=6

30/6=5

Answer Link
halsuwaidi818 halsuwaidi818
  • 09-11-2021

Answer:

$15.00

Step-by-step explanation:

1 yard= 3 feet

2 yards =6 feet

2 yard divided by 30=$15.00

1 foot= $15

Answer Link

Otras preguntas

Find the sum of -2pq7 and -pq7.
This List Describes The Human Rights Record Of Which Us President
Evaluate the square root of x+7 when x equals 9. Write the answer in simplified radical form.
PLEASE HELP! LAST DAY TO TURN IN AND IM SO BEHIND!!!
What is the value of x enter your answer in the box X=
john needed 13.71 feet of wire to fix a lamp he bought 14 half feet of wire how much did he have left ver​
What structures are found in a plant and animal cell
Which statement correctly describes the characterization in this except
The "Liberty Boys" were established as a protest against which of these? A) the Stamp Act B) the Sons of Liberty C) the Siege of Savannah D) Lexington and Conco
An example of mechanical energy being converted into heat energy is