samiyahg44 samiyahg44
  • 09-11-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica bought a soft drink for 4 dollars and 5 candy bars. She spent a total of 19 dollars. How much did each candy bar cost ?

Respuesta :

sheikhanaya25 sheikhanaya25
  • 09-11-2021

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

19-4= 15

15 divided by 5= 3

Answer Link

Otras preguntas

What is 800 divided by 8?
Which of the following sequences lists the relative sizes of particles in a water mixture from smallest to largest? a. Solutions, suspensions, colloids b. Sol
If you leave South Korea and sell to the east you will and your boat China Malaysia Japan or Taiwan?
What are similarities and differences between compound light microscopes and electron microscopes?
Sector 2 in a spinner is 90°. If it is spun twice, what is the probability bit will land in sector 2 both times?
What is a valid generalization?
if 5 potatoes together have a mass of 1 kilogram and 8 pears together have a mass of 1,200 grams, which has the greater mass, a potato or a pear? explain
What does the term "star-cross'd lovers" suggest?
Why was hitler so powerful?
what radiation is used in hospitals and how does it cause a problem for staff/workers?