lde4939
lde4939 lde4939
  • 09-11-2021
  • Mathematics
contestada

which is the better buy?

$8.60 for a 10 pack of batteries

$9.84 for a 12 pack of batteries

Respuesta :

17hodsonl 17hodsonl
  • 09-11-2021

Answer:

so one battery in the 10 pack is 86p and one battery in the 12 pack is 82p so it will be the 12 pack

Step-by-step explanation:

8.60/10 =0.86

9.84/12 =0.82

GG boi

Answer Link
JadaSue1124
JadaSue1124 JadaSue1124
  • 11-11-2021
I would say the 12 pack
Answer Link

Otras preguntas

What two expressions represent 3/12​?
The area of a rectangle has decreased by 2%. The length of one side was increased by 10%. By what percentage was the other side reduced? Give your answer corre
Simplify and write the trigonometric expression in terms of sine and cosine: sinx + cotx cosx=1/f(x)
PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIESTWhat do you think will happen if the experiment from the video kept running? Explain with vocabulary words from the chapter.tinyu
Imagine pls helpppppppp!!!!!!
Where is glucose stored in the body.​
Matthew and lizbeth are college students. Matthew has $87 in his bank account. then he spends $112 on books for school. spends $130 on books she will have great
Which one is the correct answer Thanks
BRAINLIST!!!! How did the Trans-Siberian Railway result in flour mills and a butter industry?
science books are kept on the shelf towards/on/in/at the left