patangel22 patangel22
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

For friends went to a restaurant in bought Two large pizzas and if each pay 5.25 how much was each pizza

Respuesta :

everimagining
everimagining everimagining
  • 10-11-2021

Answer:

$10.5

Step-by-step explanation:

4(5.25) = $21 (total amount of money spent)

we want to divide that by 2 because we want to find the cost of one pizza

21/2 = $10.5

Answer Link

Otras preguntas

What was it like on the prison ships?
I need help with this to model 2 (3x+2)
Can y’all plz help me for brainliest
j - 2.5 = 93.9 What is the value of j?
IS THIS ANSWER CORRECT???
pleaseeeeeee help me this is a test for geometry, please read carefully before answering.
For Items 16-28, determine whether each function is even, odd, or neither. f(x) = -x + 2x + 5 f(x) = x + 8x f(x) = -7x² + 5 f(x) = 5x + 3x? – 7x + 1
Brian has created the following selection sort class in Java. In which line is the index of the smallest value returned? In which line is the input array given
How is the Grand Canyon related to volcanic activity?
Which statement about histograms is true? Data is organized in categories. Data appears as bars that are all about the same height. Data is organized in equal i