swagboyf510
swagboyf510 swagboyf510
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

7. Milk chocolates cost $12.80 per pound. How much does 1 3/4 pounds
cost?

Respuesta :

expert27
expert27 expert27
  • 10-11-2021

Answer:

$22.4

Step-by-step explanation:

The cost of milk chocolate per pound = $12.80

= 7/4 x 12.80

= 7 x 3.2

= $22.4

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

What three factors determine the specific type of igneous rock that forms from magma?
Find dy/dx by implicit differentiation. (cos πx + sin πy)5 = 54 show work please:)
What is true about the lines Y=7x-10 and Y=7x +10
Dian Fossey lived among gorillas and Jane Goodall lived among chimpanzees to study the habits of these animals. A) paleopathology B) forensic anthropology C) os
Craig is two years old, and he likes to put on his own coat and shoes. however, his mother often becomes impatient waiting for him to get ready, and she usually
The jackson–timberlake wardrobe co. just paid a dividend of $1.60 per share on its stock. the dividends are expected to grow at a constant rate of 6 percent per
In the _______ stage of the body's reaction to stress, the body becomes extremely susceptible to disease because it seems to lose its ability to respond to any
A ____________ is a legal action that puts a person's assets into an internal revenue service-classification that shelters assets from taxes and protects the pe
What do they call a number that goes on forever?
Write the word equation for the chemical reaction: Zn(s)+2HCl2(aq)--->ZnCl2(aq)+H2(g)