zt0987 zt0987
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

The total cost for 6 mangoes and four apples is $46. Which equation represent this information?

Respuesta :

ruthtesch ruthtesch
  • 10-11-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

6m+4a=46

Answer Link

Otras preguntas

What is the word form for 843,208,732,833?
wally has 400 cards.how many stacks of 10 cards can he make? draw a quick picture to show your work.
1/3 cup of flour is used to make 5 dinner rolls.how many cups of flour are needed to make 3 dozen dinner rolls?
what is the answer to this question rounding off 487 to the nearest ten
Explain how chemicals and chemical reactions are an important part of our lives.
How to write 80,000,000+4,000,000+100+8 in standard form
Find the multiplier that corresponds to a 10% increase
How do I solve the equation 2x-5x+6.3=-14.4
You buy a used car for $6,500. The monthly cost of owning the car (including insurance, fuel, maintenance, and taxes) averages $350. Write an equation that mode
Marcus purchases 75 shares of stock. A year after purchasing the stocks, the value of the stock is $2 less per share. Write a multiplication expression to deter