BatmanVS6798 BatmanVS6798
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Mia bought 6 pounds of bananas for $3.54. How much does 1 pound of bananas cost?

Respuesta :

KikiH10
KikiH10 KikiH10
  • 12-11-2021

Answer:

$0.59

Explanation:

$3.54 divided by 6 is $0.59. This concludes that 1 pound is $0.59. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Ax²+ bx-a=0 having roots alpha and beta, then find the equation having roots (α¹) and( β²)
If r is the universal gas constant, What is the amount of heat needed to raise the temperature of 2 moles of an ideal monoatomic gas from 273 K to 373 K when no
how many sons does dhristrashtra have?1000,101,99,100​
The susceptibility of a magnetic material is 1.9 x 10⁻⁵. Name the type of magenetic materials it represents
A signal with x(f) determines the bit rate (rb), symbol rate (rs), and minimum channel bandwidth. Describe how these parameters are related.
A random sample of 100 middle schoolers were asked about their favorite sport. The following data was collected from the students. Sport Baseball Basketball Te
In a random sample of 40 people at a play,31 people said they would recommend it to their friends.If 360 people saw the play, which is the best estimate of how
topic for school presentation smart​
Explain the view of the writer regarding the stock market crash?​
Which of these would cause a movement along a country's aggregate demand curve, but not a shift in its aggregate demand curve? a) Change in consumer income b) C