iDetectYT3258 iDetectYT3258
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Tim bought 3.6 pounds of flour for a cake and paid $8.50. What was the cost per pound?

Respuesta :

minecraftknowsall
minecraftknowsall minecraftknowsall
  • 10-11-2021

Answer:

$2.36

Step-by-step explanation:

To find the price per pound is super easy. Just divide the price by the given pounds:

8.50/3.6=2.361=$2.36

Hope This Helps!

Answer Link

Otras preguntas

how do you say "gucci" in Spanish?
A fiscal year is always the same as the calendar year.
60 min is 20 percent of how many min
What is 65% of 80x please show your work. Remember the x
The United States uses this to encourage democratic reforms in Cuba. a. war c. treaty b. economic aid d. trade embargo
115 rounded to the nearest 10
A CD-ROM is a compact disk that A. generates random essay topics. B. contains stored information that can be read on a computer. C. allows you to borrow books
Which U.S. general came up with the idea that freed slaves should be given “40 acres and mule” so they could become independent farmers? A. General Robert E. Le
During the eighteenth century, colonial assemblies; a. lost political power to colonial governors b. concentrated on the distribution of patronage c. gained
What is the literary term for a universally recognized model personality? a. antagonist b. archetype c. protagonist d. stock character