ubaldo7068 ubaldo7068
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy 12 cans for $9.00 or 4 cans for $3.00.


SHOW YOUR WORK please

Respuesta :

itdoesntmatter101 itdoesntmatter101
  • 10-11-2021

Answer:

Both are equal prices per can

Step-by-step explanation:

9/12 = 3/4 = .75 per can

3/4= .75 per can

Answer Link

Otras preguntas

3.How often / this test? C CO have you done you have been doing have you been doing​
visited a furniture store to get a set of a table and some chairs. A set of table and four chairs is available for Rs. 16,000. a) If the price of a table is Rs.
Draw a sketch graph and indicate the set of points which satisfy the inequality by shading the unwanted region x < 6 and y ≤4
A glider begins its flight 3/4 of a mile above the ground. After 30 minutes, it is 3/5 mile above the ground. If it continues to descend at this rate how long d
"The Tell-Tale Heart" The dystopian narrative is repeated over and over again in our world through several literary forms. Explain how the expectations that soc
how does the difference between the volcanoes in the hawaiian islands and the age of the volcanoes provide evidence of past plate motion
Their eyes were watching god ligature about
In the book Brisingr what was one reason Eragon stayed behind at Helgrind after Katrina's rescue? A. He hoped to get the weapon Solembum had told him wou
Jason purchased and placed a residential rental house into service in January of 2014. The house had a depreciable basis of $100,000. In August of 2021, he sold
please help with this​