jamalkool91 jamalkool91
  • 06-01-2017
  • Mathematics
contestada

if a 21-ounce box of cereal cost 2.94 what is the unit price

Respuesta :

abisym1220
abisym1220 abisym1220
  • 06-01-2017
the anwser is 0.14 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Which is a method that can help people manage weight in a healthy manner? Run two miles every day. Drink water instead of soda. Sleep eight hours every night.
AEFG is located at E (0,0), F (-7, 4), and G (0,8). Which statement correctly classifies AEFG? AEFG is a scalene triangle. AEFG is an isosceles triangle. AEFG i
The common field cricket chirps in direct proportion to the current tem­perature. Adding 40 to the number of times a cricket chirps in a minute, then dividing b
Leonard Technologies invests $ 62,000 to acquire $ 62,000 face​ value, 8​%, fiveminusyear corporate bonds on December​ 31, 2014. The bonds will mature on Decemb
The graph of f(x) = ax^2 opens upward and is narrower than the graph of g(x) = x^2 . Which of the following could be the value of a? A. -0.5 B. 6 C. 0.25 D. -2
Which function has a domain and range that includes all real values?
if cos 67 degrees is close to 2/5 which is closest to the length of no PO=100cm P=23 degrees
In which stage of plot development is the excerpt most likely to occur? A. exposition B. climax C. falling action D. resolution
Find the length of side AB. Give your answer to 1 decimal place.
Solve for x.-3+85-5=-8A. -2.B.-1C.-3/4D.0​