NarwhalStudent
NarwhalStudent NarwhalStudent
  • 07-01-2017
  • Mathematics
contestada

At a bead store, glass beads cost $2.85 per ounce.
What is the price for 8.6 ounces of glass beads?

Enter your answer in the box.
$[____]

Respuesta :

DerpyPusheenCat
DerpyPusheenCat DerpyPusheenCat
  • 07-01-2017
$24.51....Just multiply $2.85 by 8.6 ounces
Answer Link
Buttman
Buttman Buttman
  • 07-01-2017
Its 24.51 because you only have to multiply
Answer Link

Otras preguntas

All of the following are true about mexico city except it faces traffic problems it has pollution it has water shortages 200,000 people live there
What component of the atmosphere provides great stability due to its own stability as a molecule?
Communication often ____________, or combines, verbal and nonverbal messages. a. regulates b. repeats c. integrates d. contradicts
find the sum 3 2/5 - 1 1/5
please help What was the importance of the Federal Highway Act of 1956? It established tolls on highways, which funded new home construction. It helped boost th
What is the square root of 16
Which of the following is most likely to happen if a person drinks untreated water from a roadside ditch? The person might develop allergies to any mold and pol
In which sentence is the fraction written correctly? A. Twist the knob one-half turn to get hot water. B. One-fourth of the guests arrived early. C. We made fou
Which personal pronoun correctly completes the sentence? Grandpa likes to go fishing with __________. A. they B. us C. we
Which word in the sentence is a predicate adjective? A ripe melon should be heavy and should have a sweet and pleasant smell. A. heavy B. pleasing C. smell D. s