Katriamcphelheawo Katriamcphelheawo
  • 09-01-2017
  • Mathematics
contestada

5 pounds of fiji apples for 29.85 or 1.2 pounds of granny smith apples for 20.28

Respuesta :

maroondreams
maroondreams maroondreams
  • 09-01-2017
Ok so you have to find the unit rate which is how much 1 pound of apples costs for each price

$29.85 / 5 = $5.97 per pound of fiji apples

$20.28 / 1.2 = $16.90 per pound of granny smith

Granny smith is way more expensive.


Answer Link
princebhodge08
princebhodge08 princebhodge08
  • 25-09-2020

Answer:

Fiji Apples

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

prove that Sin^6 ϴ-cos^6ϴ=(2Sin^2ϴ-1)(cos^2ϴ+sin^4ϴ) please sove step by step with language it is opt maths question guys i willl give you 100 point and mark as
Do you like listening to music? Why?​
how do you describe your best friend in an English essay​
What is one Pascal pressure? What is its unit?​
Write the polynomial in standard form 8-5x+x^3-2x^4
A baker makes apple tarts and apple pies each day. Each tart, t, requires 1 apple, and each pie, p, requires 8 apples. The baker receives a shipment of 184 appl
Most ancient civilizations had polytheistic religions. What does polytheism mean?
If a ray bisects an angle, each newly formed angle measures 90 degrees. A) Sometimes B) Always C) Never
3. Short answer questions. when and how was the concept of sunstainable developm ent introduced ? wiite in brief.​
A baker makes apple tarts and apple pies each day. Each tart, t, requires 1 apple, and each pie, p, requires 8 apples. The baker receives a shipment of 184 appl