Kendra2004 Kendra2004
  • 10-01-2017
  • Mathematics
contestada

Half a pound of Swiss cheese cost eight dollars what is the unit rate

Respuesta :

canes78 canes78
  • 10-01-2017
If a half pound costs $8, a full pound costs $16. So the unit rate (unit means 1) is 16 dollars per pound.
Answer Link
BboyFan
BboyFan BboyFan
  • 10-01-2017
The unit rate would be $1 because half a pound equals 8ou. and 8/8=1.
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me with learning Japanese?
What was the most time a student in this class could have spent watching TV that day?
I need help on number 2. Thank you!!
Cheryl decides to use a cube package to ship small baseball boxes. She will be shipping the baseball packages in a box with dimensions 32 centimeters by 32 cent
Hi, I'm new here. how are they​
Review the paragraph that begins on page 4 and ends on page 5. Click on the underlined pair of sentences in which Henry uses figurative language to reinforce hi
Who is the owner of the Federal Reserve?
Which systems usually work together to overcome bacterial infections?
Find the area of a given circle. I need correct answer
In an effort to balance the budget president eisenhower chose to reduce military spending by: select one: o a, increasing the number of nuclear weapons o b. all