Safifau4zaKiaSommy Safifau4zaKiaSommy
  • 10-01-2017
  • Mathematics
contestada

Bill spent less than 26 dollars on a magazine and 5 composition books. the magazine cost 4 dollars.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-01-2017
Well, he could of spent $24
And we know he spent $4 on the magazine So subtract $4 from $24 to get $20
And $20/5(the composition books) = $4
So the Composition books also costed $4
Is this what you're looking for?
Answer Link

Otras preguntas

Demostración de cada una de las conclusiones de los siguientes razonamientos Por medio de inferencias lógicas. Si los secuestradores se cansan, se ponen nervios
A 3.0 M glucose solution has ___ mole(s) of glucose dissolved in water with a total volume of ___ liter(s). 1; 1 1;3 3; 10 3; 1
Amy buy 5 pounds potatoes for $2.50. How much does 1 pound of potatoes weight? (What is the unit rate?)
Answer Please, Thank You ! ❤️
Calculate the [H+] and pH of a 0.000185 M acetic acid solution. Keep in mind that the Ka of acetic acid is 1.76×10−5. This is a problem that will require you to
Radical Republicans in Congress opposed President Lincolns plan for reconstruction because they thought it was to
help pleasee :) ill mark yours as brainliest or whatever its called.
Point G is on line segment FH. Given FH = 19 and FG = 12, determine the length GH.
Who is Ruth in The Crucible?
What is the best title for dadaism