CdubCwood
CdubCwood CdubCwood
  • 10-01-2017
  • Mathematics
contestada

Jenna bought 6 pounds of apples for $7.38. What is the unit price per pound of apples?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 10-01-2017
6 pounds of apples cost $7.38

1 pound of apples would cost $7.38 / 6 = $1.23

So the unit price of apples = $1.23 per pound

I hope this helps.
Answer Link

Otras preguntas

In july in seattle, the grass grows 1/2 inch a day on a sunny day and 1/4 inch a day on a cloudy day. in seattle, in july, 75% of the days are sunny and 25% of
If A2 = I, where I is the identity matrix, which matrix correctly represents matrix A?
A good hypothesis does all of the following except
Please solve this problem.
Which of the following are steps in the historical method? A: analysis B: reporting conclusions C: making theories D: classifying data E: reading what others sa
Long questionnaires can usually be handled best by
Solve for x: 7x + 15 = 38
Rachel should use the feature in a word processing program to find typographical errors. She should apply to have uniform headings.
PLEASE HELP! Fine Line Trucks rents an 18-ft truck for $42 per day plus 35¢ per mile. Judy needs a truck for one day to deliver a shipment of plants. However
How do nurse researchers strive for constancy of conditions in implementing a treatment?