Seudónimo Seudónimo
  • 10-01-2017
  • Mathematics
contestada

jerry bought 4 DVDs for $25.20. What was the unit rate?

Respuesta :

charstar
charstar charstar
  • 10-01-2017
25.20/4=6.3
$6.3 per DVD

Hope this helps :)
Answer Link
763609720
763609720 763609720
  • 10-01-2017
$6.30 per 1 DVD
You just have to do $25.20 divided by 4 
Answer Link

Otras preguntas

What are the sides of the DNA ladder made of?
Use the REMAINDER THEOREM to explain whether or not (x-2) is a factor of F(x)=x^4-2x^3+3x^2-10x+3
determine whether the system of linear equations has one and only one solution, infinitely many solutions, or no solution. Find all solutions whenever they exis
What are the sides of the DNA ladder made of?
What did the Egyptians call the area that we now call Sudan?
Use the REMAINDER THEOREM to explain whether or not (x-2) is a factor of F(x)=x^4-2x^3+3x^2-10x+3
7 - 3 ( 5t - 10 ) = 67
Use the REMAINDER THEOREM to explain whether or not (x-2) is a factor of F(x)=x^4-2x^3+3x^2-10x+3
determine whether the system of linear equations has one and only one solution, infinitely many solutions, or no solution. Find all solutions whenever they exis
What are the sides of the DNA ladder made of?