kyriquemonroe4 kyriquemonroe4
  • 06-12-2021
  • Mathematics
contestada

A bag of 8 apples costs $1.50 at Sam’s Orchard. a. At this same rate, how much would 18 apples cost? b. How many apples could you buy for $5.00

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 06-12-2021

Answer:

cost for 18 apples:  $3.38

$5 will buy 26 apples

Step-by-step explanation:

let 'a' = apples

1.50/8 = cost per apple

$0.1875 for one apple

cost for 18 apples:  0.1875 x 18 = $3.38

5.00 / 0.1875 = number of apples for $5  → 26

Answer Link

Otras preguntas

frederick's of hollywood
D What is the problem at the beginning of the story? Mom will not let Terrance and Jada go to the convention without her. Mom has not given Terrance and Jada mo
Prove that ∇×(∇×a)=∇(∇⋅a)−∇²a.
When the delivery date (promise date) is negotiated with customers, the coordination with MPS is made by using the following concept. Business, Operations Manag
Simplify the expression (m⁴n⁻⁵)⁻²/(4m⁻⁴n⁵)³) using only positive exponents.
I NEED SOLUTIONS TO THIS QUESTION
need help fast its tomorrow
Early Arizona Law, with regard to water, was based on principles of geology and hydrology, rather than established legal principles.a. Trueb. False
In 2022, LeSean (age 57 and single) has earned income of $4,200. He also has $32,900 of unearned (capital gain) income. It he does not participate in an employe
The nurse is assessing a patient who has hyperlipidemia and is prescribed gemfibrozil. For which condition would the nurse assess before administering the drug?