daramoladebora1 daramoladebora1
  • 06-12-2021
  • Mathematics
contestada

Kori buys 9 packs of organic milk from the neighborhood store. Each pack is priced at $3.96. How much does Kori spend in all on her purchase?

Respuesta :

rickyhunt
rickyhunt rickyhunt
  • 06-12-2021

Answer:

$35.64

Step-by-step explanation:

9 x 3.96 is 35.64

multiply 9 by 3, then 0.96 and add those answers together.

Answer Link

Otras preguntas

If 160 is divided by x, then the remainder is 4. What is the remainder when 315 is divided by x?
A man begins pushing a lwan mower across a lawn from a standing start. Which is true? A. The man is decreasing the kinetic energy of the lawn mower B. the man i
How does y increase as x increases on the graph y=x-1 and y=2x-1
Suppose you use Excel to keep track of all the girl's basketball games for the year. They are in order from first game of the season to last game and the column
A crate is acted upon by a net force of 100N. An acceleration of 5.0 m/s^2 results. What is the rate of the crate?
A cube shaped box has sides 10 cm in length. What are the dimensions of the largest cone that fits inside thus box.
Based on bond type, which compound has the highest melting point? (1) CH3OH (3) CaCl2 (2) C6H14 (4) CCl4
How many quantum numbers are used to describe the properties of electrons in atomic orbitals?
If 160 is divided by x, then the remainder is 4. What is the remainder when 315 is divided by x?
Which Russian ruler unified Russia, married a Byzantine princess, took the title tsar, and rebuilt the Kremlin? A. Vladimir B. Basil C. Ivan IV, the Terrible D.