ariannawarren77
ariannawarren77 ariannawarren77
  • 07-12-2021
  • Mathematics
contestada

This is my last question I need help please

This is my last question I need help please class=

Respuesta :

murphyzdr murphyzdr
  • 07-12-2021

Answer:

.11

Step-by-step explanation:

it is correct

Answer Link
SenorMathWiz
SenorMathWiz SenorMathWiz
  • 07-12-2021

Answer:

A) $.11

Step-by-step explanation:

A dozen = 12

To find unit cost you divide cost of items by # of items

In this case we have 12 eggs that cost 1.35

So unit cost = 1.35 / 12 = .11

Answer Link

Otras preguntas

Puberty begins when the gland increases the amount of in your bloodstream.
Why does Achilles quarrel with Agamemnon? A. Achilles is disgusted by Agamemnon's shameless and greedy behavior. B. Agamemnon is disgusted by Achilles's loya
Which word contains a Latin preposition meaning "not"? A. aptitude B. impertinent C. injunction D. pertinacious
Eating slowly is important to healthy eating and weight management because it?
Which part of the human body controls the nervous system? a. nerves b. brain c. spinal cord d. eye
2y^2-3x^2=1 is the equation of a horizontal hyperbola how do you find the rectangle of reference and the equation of the assemtotes show all work especially con
The word shot, as used in the passage, makes Laertes’ argument more effective because it has a
How many levels of classification do we use today?
Read the secondary source below.How would you know it is not a valid source?
neither Bruno nor shmuel really know going on at the concentration camp with that and what allows them to keep their innocence