2905084 2905084
  • 07-12-2021
  • Mathematics
contestada

3 pairs of $23.67 gloves. what is the unit price?

Respuesta :

annie413
annie413 annie413
  • 07-12-2021

Answer:

7.89 dollars

Step-by-step explanation:

The unit price would be the price of one pair of gloves.

So divide the total cost by the number of pairs bought.

23.67/3= 7.89

Answer Link

Otras preguntas

what is a quote from the odyssey that shows odysseus' religion
what is a quote from the odyssey that shows odysseus' religion
What is the volume of a sphere when r = 9 ft
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane  boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction betwe
what is a quote from the odyssey that shows odysseus' religion
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane  boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction betwe
What is the volume of a sphere when r = 9 ft
what is a quote from the odyssey that shows odysseus' religion
What is the volume of a sphere when r = 9 ft
What is the volume of a sphere when r = 9 ft