lindsayderrick39 lindsayderrick39
  • 07-12-2021
  • Mathematics
contestada

2.5 kg rice at $1.90 per kg and 1.5 kg cornmeal at $2.92 per kg

Respuesta :

jerin212223
jerin212223 jerin212223
  • 08-12-2021

Answer: 2.5kg rice costs $4.75 and 1.5kg cornmeal costs $4.38

Rice:

1kg costs $1.90

2.5kg will cost 1.90 * 2.5

                   --> $4.75

Cornmeal:

1kg costs $2.92

1.5kg costs 2.92*1.5

               --> $4.38

Answer Link

Otras preguntas

A clothing company wants to expand into new regions. It is looking at an urban area with very few vacant warehouses. The population is made up of people with av
Which aspect of geography is most influenced by these factors?
a statue height is 2 meters and 30 cm is how tall is the statue in millimeters I'm in 6th btw ;-;!
As the moon pictured revolves around the earth, the earth also rotates. how long is a lunar cycle?
An excavating company charges $300 an hour for the use of a backhoe and $500 an hour for the use of a bulldozer. (part of an hour counts as a full hour. ) The c
Hershey and chase used a dna-based virus for their work. what would the results have been if they had used an rna virus?
If you owe money to a creditor you are a _____. (1 point)
What is 10^6 in standard form? 0.0000001 0.000001 1,000,000 10,000,000
What kinds of reforms did John Marshall make to the Supreme Court
What graph represents the function f(x)=1/x+3-2