thickestbawb
thickestbawb thickestbawb
  • 07-12-2021
  • Mathematics
contestada

Jasmine bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can Lisa buy if she has $4?

Respuesta :

dasialv03
dasialv03 dasialv03
  • 07-12-2021

Answer:

8 kiwis

Step-by-step explanation:

32/16= 2

2 kiwi for $1

4*2= 8

Answer Link
kentedwardo1463
kentedwardo1463 kentedwardo1463
  • 19-12-2021

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Method 1:

32 kiwi = $16

(÷4)

8 kiwi = $4

(take $16 divided by $4 to find the number of sets of 8 kiwis. hope this helps.)

Ans: 8

Method 2:

$16 ÷ 32 = $0.50 (cost of 1 kiwi)

$4÷$0.50=8

Answer Link

Otras preguntas

why are noble gases more difficult to isolate than other elements?
Can you look at the picture and tell me that answer ? Thank you
Can anyone help me with this one?0 < 2 - 3 x < 4
5.065+25+1.3= |-30| + |22|= 12 1/4 _ 9 3/4=
What are some of Martin Luther's hobbies?
A train is accelerating at a rate of 2 km/hr/s.  If its initial velocity is 20 km/hr, what is its velocity after 30 seconds?
1. True or false: All matter on earth contains 2. True or false: the molecules and frozen water are in motion 3. True or false ice is too cold to have thermal
Can anyone help me with this one?0 < 2 - 3 x < 4
#5... do anyone know the steps ?
What happens in exponential growth as the population gets larger?A.the population grows slowlyB.the ecosystem grows fasterC.the ecosystem grows slowlyD.the popu