which is the better deal $2.98 for 2 liters of soda or $7.40 for 5 liters? find the unit price of the better deal on the coloring sheet.

Respuesta :

154508

Answer:

7.40 for 5 liters

Step-by-step explanation:

2.98/2= 1.49

7.40/5= 1.48

Hope this Helps  :)

Can u mark me the  brainliest