dirtsam2009 dirtsam2009
  • 07-12-2021
  • Mathematics
contestada

you buy 2.3 pounds of apples for $1.43 per pound. how much do you spend

Respuesta :

gatitobsp
gatitobsp gatitobsp
  • 08-12-2021

Answer:

$3.36

Step-by-step explanation:

$1.43 = 1 lbs

$1.43 + $1.43 = $2.86

$2.86 + .3 = $3.36

Answer Link

Otras preguntas

A sales manager gets a 5 percent commission on sales of Silver Dot widescreen TV sets. If each unit costs $1,000, how many units does he need to sell to earn a
24 - ( 6 + 3) words to match expression
Write 405,612 in expanded form
If x=2 and y=-3what is the value of 2x²-3xy-2y²
Why is communication in science so important??
Use the distributive property to simplify each expression.6(1/3h + 1)
what is the definition of variable expression
what times 3 equals 20
Compare the values of each digit. 6,237.2 . The 2 in the hundreds place is _____the value of the 2 in the tenths place?
Multi - Step Equations -20=-4x-6x Solve Each Equation