vaishnavi68 vaishnavi68
  • 08-12-2021
  • Mathematics
contestada


Cereal is on sale this week. Is it a better buy to get the 10-ounce box for
$1.76 or the 14-ounce box for $2.42?

Respuesta :

js226687 js226687
  • 08-12-2021
I would say 14- ounce for $2.42
Explanation:
10 • 1.76 = 5.68 cents an ounce
14 • 2.42 = 5.78 cents an ounce
Answer Link

Otras preguntas

Advantage and disadvantage of using the syringe method over the evacuated system A. Greater precision, slower collection process B. Faster collection process, i
If ​f(x)=−3x−3​, ​g(x)=3x2 6x 2​, and ​h(x)=7x2 7​, find ​f(−3​).
22-year old with a suspicious lesion. An excision of skin lesion left lower arm was completed A) Excision of the entire arm B) Removal of a skin lesion on the
The federal courts have original jurisdiction over all of the following matters EXCEPT:a. when the U.S. is a party.b. suits between citizens of the same state.c
What impact can leaders have on the behavior of their employees?a) Leaders have almost zero impact on employee behavior.b) Leaders should push employees to repo
What is the process in which initial job training and information are provided to staff?
Hanging Fire/Teenagers Analyzing the Text Respond to each question in complete sentences
Find the slope of the line 3x + 2y = 12 . Question 6 Select one: a. − 3 / 2 b. 6 c. 3 / 2 d. − 6
What are common impairments in DMD in adolescents?
Administrative management is concerned with managing ________? 1) the total organization 2) company assets 3) external vendors 4) individual workers