Ully4170 Ully4170
  • 09-12-2021
  • Mathematics
contestada

6 pounds of candy cost 22.44. What is the cost of one pound

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 09-12-2021

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

Proportions:

6 pounds ⇔ $22.44

1 pound ⇔ $ C

C = 22.44*1/6

C = $3.74

Answer Link

Otras preguntas

what three parts make up a single nucleotide
Find The Slope && Y-Intercept Of The Graph ...Y = 6x + 11
Find The Slope && Y-Intercept Of The Graph ...Y = 6x + 11
Find The Slope && Y-Intercept Of The Graph ...Y = 6x + 11
Find The Slope && Y-Intercept Of The Graph ...Y = 6x + 11
Find The Slope && Y-Intercept Of The Graph ...Y = 6x + 11
Find The Slope && Y-Intercept Of The Graph ...Y = 6x + 11
Find The Slope && Y-Intercept Of The Graph ...Y = 6x + 11
Find The Slope && Y-Intercept Of The Graph ...Y = 6x + 11
Find The Slope && Y-Intercept Of The Graph ...Y = 6x + 11