alikaricketts alikaricketts
  • 09-12-2021
  • Mathematics
contestada

If a dozen exercise books cost 144, what will 14 of the same books cost

Respuesta :

braylanV
braylanV braylanV
  • 09-12-2021
168


So you take the 144 divide 12(the dozen) so we could find how much 1 cost, it was 12. You added 2 more books so we add(12x2)+(144). That equals to 168

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

(4x)(3z+y)+2x(3y+2z)=axz +bxy. Determine the values of a, b, and c
please help me with this please
which are secondary sources select three options Odocumentary about the Great Depression Otextbook chapter about economic markets Obook of historical fiction wr
micheal spent 18 at a local farmers . The apples he bought cost 2$ per pound, the peppers coat 3$ per pound. How many pounds of apples and peppers did he buy? C
Twelve increased by four times a number is negative 8. I need the equation and solution !!
Solve the equation. 0.95x +0.05(12-x) = 0.10(24)
Which is an example of E-commerce? A. Hot dog stand B. Cable company C. Online boutique D. Car wash
How much will a person pay for 1.4 pounds of bananas at a price of $2.34 per pound
Solve for x. 3(x−4)/2=9 Enter your answer in the box. x =
What is square root 30 in simplified form?