marc7414 marc7414
  • 11-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 1400 sq ft house is advertised for sale at a price of $125,000. What is the cost per square foot?

Respuesta :

LordAnime
LordAnime LordAnime
  • 11-01-2017
The cost is roughly $89 per square foot.

12500÷1400=89.28571429
Answer Link
audreyburkett12
audreyburkett12 audreyburkett12
  • 11-01-2017
$89 per square foot, pretty simple all you do is just divide 125,00 by 1400.
Answer Link

Otras preguntas

Why does an author or port use symbols?
Help me and please hurry
What’s the most important point in the following sentence
There are two bags containing only purple and white marbles. Bag A has 12 white marbles and 8 purple marbles. Bag B has 6 white marbles and 10 purple marbles. A
Please answer fast, I need it
A lawn sprinkler spins in a circle. The sprinkler covers a radius of 12 feet. Which choice is the closest to the area of lawn that the sprinkler can cover? 75 s
Where is point z on the number line?
Why was the 1912 election significant?
How do I do this whole problem?
question 17 (fill-in-the-blank worth 1 points) (09.01) the following graph shows the functions f(x) and g(x): graph of function f of x equals x squared and grap