catherizamorarivera
catherizamorarivera catherizamorarivera
  • 09-12-2021
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of beaded necklaces costs $12.78. What is the unit price?

$____ per necklace
Please help!! will give brainliest to the correct answer!!
Thanks,
:)

Respuesta :

50070203 50070203
  • 09-12-2021

Answer:

$2.13

Step-by-step explanation:

Answer Link
fungiluvr
fungiluvr fungiluvr
  • 09-12-2021
$12.78/6= $2.13 you take the over all price and divide it by the number of units! brainliest is always appreciated. :)
Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE If the radius of the base of the cone, r, is 2 feet and the height,h, is 12 feet, what is the volume of the cone?
Which of the following is not a primary reason for human migration?better job opportunities political unrest disastrous floods improving knowledge of other cult
How does meiosis affect genes
The influx of Mexican immigrants into the United States during the past two decades is occurring mainly because they are attempting to flee due to political ins
a 4 sided shape has interior angle of 71°,200°,77° whats is the last side???
A desk is on sale for 34%  off. The sale price is $363  .What is the regular price? I tried this problem so many times but I keep getting it wrong.. :(
what is the French word for shepherds crook
A desk is on sale for 34%  off. The sale price is $363  .What is the regular price? I tried this problem so many times but I keep getting it wrong.. :(
How does meiosis affect genes
Write an expression which solves for the radius of an object having a circumference of 46 feet.