branlyboss branlyboss
  • 11-01-2017
  • Mathematics
contestada

Which cream cheese has the lowest price per ounce?

$4.29 for 12 oz
$2.89 for 8 oz
$2.59 for 6 oz
$5.29 for 14 oz

Respuesta :

MaThNeRdZ
MaThNeRdZ MaThNeRdZ
  • 11-01-2017
In order to solve this,FIRST divide each price by the amount of their oz's. NEXT you find out which has the smallest numbers. FINALLY you have your answer.

4.29 divided by 12 is 0.3575
2.89 divided by 8 is 0.36125
5.59 divided by 6 is 0.43
5.29 divided by 14 is 0.37

YOUR ANSWER IS A :D

Answer Link
nrfcountry
nrfcountry nrfcountry
  • 09-12-2020

Answer: The answer is A. :D

Step-by-step explanation: I go to k12

Answer Link

Otras preguntas

If the same selection of books were always for sale, with no new titles, there would be no reason to buy more. this is an example of which reason firms must inn
The non-intercourse act led to trade hostilities with britain, which eventually led to war, when the embargo against this country was dropped by the u.s.
Someone please help me out
using radiclas, write equivalent expression for the expression y to the power of 2 1/3
how do you write a scale bar and scale distance
Your teacher will grade your response to ensure you receive proper credit. Answers will vary. Prepare a recording talking about your house. Describe your house
The___ is the “home key” of a scale where all other pitches must come to rest Key Dominant Leading tone Tonic
Two cups of the same size are filled to the brim with clear liquids. Cup A holds water. Cup B contains alcohol. Your teacher challenges you to figure out which
Three decided by 2 equals
Tell me how to do this with the work please