arhoades32 arhoades32
  • 09-12-2021
  • Mathematics
contestada


It costs $4.00 for 25 fl. oz. of detergent or $3.40 for 20 oz. Which is a better buy?

Respuesta :

tmoney06
tmoney06 tmoney06
  • 09-12-2021
the 25 oz container is better because the unit price is 16 cents an oz and the unit price for the 20 oz is 17 cents
Answer Link

Otras preguntas

16. Which is greater, 4^-2 or 2^-4? How do you know? Those are exponents.
help please, i would appreciate
A new car is purchased for $34,000 and sold 4 years later for $22,000. At what rate did the car depreciate each year? PLSS HELPP❤️❤️
PLEASE HELP! 80 points!! A metal crystallizes in the face‑centered cubic (FCC) lattice. The density of the metal is 12020 kg/m3, and the length of a unit cell e
helppp asap pleaseeeeee
please help out, tysm. need this asap. i’m gonna mark brainliest! thanks
Amy is x years old. Jennifer is 5 years older than Amy. Their father is 4 times as old as Jennifer. Write an expression to represent the fathers age. Then write
Black coat is dominant over white coat in guinea pigs. A homo-zygous black pig is mated with another homo-zygous black pig. What are the genotypes of the parent
What are the two solutions of 2x2 = –x2 – 5x – 1?
Someone answer right por favor