denneshaphillips20 denneshaphillips20
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 candy canes cost $318, what will be the cost of 4 candy canes?​

Respuesta :

ujalakhan18
ujalakhan18 ujalakhan18
  • 10-12-2021

Answer:

4 candy canes = $ 106

Step-by-step explanation:

Using unitary method to solve this question.

Given that:

12 candy canes = $ 318

Divide both sides by 12

1 candy cane = $318/12

1 candy cane = $26.5

Now, Multiply both sides by 4

4 candy canes = $ 26.5 * 4

4 candy canes = $ 106

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]

Hope this helped!

~AH1807

Answer Link

Otras preguntas

A Russian mathmatician named Christian Goldbach came up with a theory that every even number can be written as the sum of two odd primes. Test Goldbach's theory
the is the root of the nail from which keratinized cells grow.
How do you solve this system? 1/3x +3/4y = 2 4/9x - 1/4y = 3
Leo walks his dog 7/8 mile. He walks his dog 3 times a day. How far does Leo walk his dog every day? Show how you can use repeated addition to solve.
Smallest to largest 60% 0.4 1/2
the mathematical statement 4 = A means:
Please help me on #13
Which of the following describe chemical properties
what steps did the massachusetts bay colony take to promote education
why did Roosevelt feel the need to propose expanding the number of justice on the Supreme Court?a. the Supreme Court was struggling under a heavy workload b. th