mahoganyflower09
mahoganyflower09 mahoganyflower09
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

Julie goes to the store to buy grapes. Grapes cost $1.09 per pound. Write an equation to help Julie determine the total amount, y, she will pay for a given number of pounds of grapes, x?

Respuesta :

DrRKD DrRKD
  • 10-12-2021

Answer:

y=1.09x

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Jenn will use 18 connecting cubes to make a model of a park. The model will be in the shape of a rectangle and will have the height of one cube. In how many way
what is x the second term in thr geometric series 1/4+×+1/36+1/108+...?
should abortion be legal? why or why not
How do you solve this problem using substitution and then check it?:y= -3x-2 2x+5y=16
Whats the vertex form of y=x^2-20x+15
How many centimeters are there in three meters
Whats the vertex form of y=x^2-20x+15
what is 18/5 as a fraction and as a decimal?
How do you do this? It's geometry
what is the sum of  6/13 and 1/8. why is the sum greater then 1/2