qudfdfdfei384939341
qudfdfdfei384939341 qudfdfdfei384939341
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs the least per can, a 24 pack of cola for 5.52,a 12 pack of cola for 2.64 or a 6 pack of cola for 1.35

Respuesta :

12651241
12651241 12651241
  • 10-12-2021

Answer:

It would be the 12 pack of cola for 2.64

Step-by-step explanation:

2.64/12 = 0.22

5.52/24 = 0.23

1.35/6 = 0.225

Round 0.225 = 0.23

Answer Link

Otras preguntas

Justin uses 4 right angles to draw a polygon. How many different polygons can he make?
Callie bought 2 gallons of juice for $2.58 per gallon. She sold the juice in 1-cup servings for $0.75 each. Each serving is 1/16 gallon. How much more did she g
Which statement accurately describes the significance of the War of 1812? A. The French regained the Louisiana Territory. B. The nation's capital was moved f
Something explorers wanted to buy in the Indies
In the figure , a || b and m 1= 34 degrees What is m 2 _____ degrees
invertebrates have only nonspecific immunity which means
What role did political machines serve in cities? a. ensuring public harmony and safety b. educating and serving the public good c. providing honest voting and
Why did the Federalists Party lose support after the War of 1812?
Why did the Antifederalists oppose the new constitution? A. They believed it favored the more populous states. B. They believed it would create an autocratic fe
Which verb is in the future progressive form? A. has been fishing B. is mowing C. will be trading D. will have been diving<---