jayJay8757 jayJay8757
  • 06-01-2022
  • Mathematics
contestada

25for 14.00 find unit price

Respuesta :

gabby5792
gabby5792 gabby5792
  • 06-01-2022

All you need to do is divide $14 by 25 to find the unit price !

Or in other words, dvide the total price by the total amount of units

14 / 25 = 0.56

This means it is about $0.56 per unit!

Hope I helped! Message me if you have any questions or concerns.

Answer Link

Otras preguntas

How do you put 5/2 on a number line
Name two ways the archaea differ from bacteria
How does the volume of a prism change if each dimension of the prism is doubled?
What are some adjectives that describe the name Kimberly. 3 adjectives for each letter.
How do I find the area of a square with a radius of 16ft
Is desert a abiotic or biotic or both
How has technology affected human population growth?
24 is 40% of what number?
A table is 1 1/2 meters long.How many centimeters long is the table?
Find the unit rate. $121.50 for working 18 hours