janaya632540
janaya632540 janaya632540
  • 06-01-2022
  • Mathematics
contestada

trish buys a 36 pack of toilet paper rolls for $15 how much did she pay for 1 roll of toilet paper

Respuesta :

kat91110
kat91110 kat91110
  • 06-01-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

So assuming that all the toilet paper rolls cost the same amount we need to find the unit rate. To find the unit rate it's a lot easier than teachers explain it. You just divide the first number by the second number and bam. 36/15 is 2.4. Trish payed 2 dollars and 40 cents for one toilet paper roll.

Answer Link

Otras preguntas

I have 18 ones 15 hundreds 15 tens 8thousands what number am I
Which of the following organisms is not in the phylum Echinodermata? a. brittle star b. lancelet c. sea star d. sand dollar
Why do you think that parasitism exists, when one of the organisms is harmed by the relationship?
Write an inequality for each situation There are at least 24 pictures on the roll of film.
The Siberian Husky is a medium dog, weighing between 16-27kg (35-60lbs). These dogs have strong pectoral and leg muscles, allowing them to move through dense sn
What is 4 5/6 - 4 1/2
Given: Circle O and Circle Q intersect at R and S; mRVS=60; mRUS=120 Prove: OR is tangent to circle Q QR is tangent to circle O
what is a number cubed is 48
in what ways are equations useful
Of 60 students in a class 2/3 are girls, and 2/5 of the class are taking music lessons. What is the maximum number of girls that are not taking music lessons?