Cerbius992 Cerbius992
  • 06-01-2022
  • Mathematics
contestada

500 g of yogurt for $3.49 or 125 g for $0.79
which is the better deal

Respuesta :

kennedycurry1221 kennedycurry1221
  • 06-01-2022

Answer:

125g for $0.79

Step-by-step explanation:

500g of yogurt for $3.49 equals 0.00698 per gram.

3.49/500 = 0.00698

125g of yogurt for $0.79 equals 0.00632 per gram.

0.79/125 = 0.00632

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

How is mechanical digestion different from chemical digestion?
The fibrous outer covering surrounding plant cells is the: A epidermis B cell wall C plasma membrane D cytoplasm
A student is writing an essay about internships. She wants to quote a section of this two-page passage in her essay. Which information will be MOST useful to he
01.08 MC)Rosalyn's arms feel tired and fatigued after she held her cousin's baby for a few minutes. What area of fitness does she need to improve?
michael pays $30 to enter a state fair plus $4 for each ride. Which of the following equations represent his total cost?
Amy walks 3 m from her desk to the teacher's desk. From the teacher's desk, she then walks 4 m in the opposite direction to the classroom door. Which table corr
Number 4 I don't know how to do it
Who was the king of romans, spain, and italy in 1500?
How to calculate the percentage of the third year .i want extra detailed steps
what fraction is equivalent to this decimal? 0.16 (with the 6 repeating)